Rozdział piąty. Życiorys, w cieniu, pechowy żywot, artysty malarza.

Opowieść o Synu naturalnym: 

Władysław Porankiewicz, urodził się 6 czerwca 1883 roku  w Warszawie – zmarł 6 kwietnia 1924 roku w Warszawie. Nazwisko otrzymał męża matki, który był aktorem. Umarł młodo w wieku 40 lat na gruźlicę. 

 Był malarzem i grafikiem. Studia ukończył w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem znanego i cenionego profesora Jana Stanisławskiego.

 Matką malarza Władysława Porankiewicza była Teofila Porankiewicz urodzona prawdopodobnie około 1850 roku zmarła 24 kwietnia 1922 roku przeżyła 62 lata razem z synem spoczywa w Warszawie na cmentarzu Powązkowskim w kwaterze 284 wprost, rząd 2 miejsce 19, numer inwentarzowy:  54994 

O artyście wiemy,  mało potwierdza się jedynie to, że: w drugim semestrze 1903 / 1904 roku Władysław Porankiewicz należał do grona studentów wraz z innymi polskimi malarzami:

Janem Krzyża, urodził się 11 maja 1876 w Jesionnej w powiecie krapkowickim, W latach 1903-1908 uczęszczał na studia ASP w Krakowie. Zmarł w 1916 roku. Tadeuszem Makowskim, urodzonym dnia  29 stycznia 1882 roku w Oświęcimiu, zmarłym dnia 1 listopada 1932 w Paryżu. Był najbardziej związany oraz bliską osobą  z rodziną  Ślewińskich , którzy to zaprosili jego do swojego domu do Bretanii. Tadeusz Makowski mieszkał pod ich dachem  w okresie I Wojny Światowej. Młody artysta malarz tworzył w tym czasie  obrazy w nowym stylu, który nazywał się: kubizm.

 Władysławowi Ślewińskiemu, nie podobały się jego obrazy. Tadeusz Makowski   w swoich: Pamiętnikach, opisał pogrzeb: Władysława Ślewińskiego.

Ludwikiem Misky, urodzonym dnia: 16 stycznia 1884 roku w Nowym Sączu zmarłym dnia:  1 lutego 1938 roku w Krakowie  

Polskim malarzem kolorystą: Marcinem Samlickim, urodzonym dnia: 23 października 1878 roku w Bochni zmarłym dnia: 25 czerwca 1945 roku w Bochni. Był uczestnikiem kursów krajobrazu w 1908 roku u profesora Jana Stanisławskiego. 

 Janem Talagą, urodzonym dnia: 6 maja 1876 w Zambrzycach niedaleko Suchej Beskidzkiej, zmarłym dnia:  22 kwietnia 1955 roku w Krakowie  

 Władysław Porankiewicz, w 1907 roku pokazywał swoje obrazy na wystawie pośmiertnej swojego profesora w Krakowie. Na tej wystawie zostały zaprezentowane dziewięćdziesiąt dziewięć prac uczniów   mistrza profesora Jana Stanisławskiego, który stworzył nową szkołę pejzażu.

Profesor Jan Stanisławski urodził się 24 czerwca 1860 roku w Olszanie niedaleko Korsunia, zmarł 6 stycznia 1907 roku w Krakowie.

 Szkoła Jana Stanisławskiego miała cechy zjawiska: niezwykłego a profesor odznaczał się cechami:  uzdolnionego pedagoga i genialnego artysty.

Pośmiertna wystawa w całości   była skatalogowana i został wydany katalog dzięki Stefanowi Filipkiewiczowi oraz Henrykowi Szczygielskiemu. Przedmowę napisał: A Grzymała – Siedlecki.

 Wiosną 1914 roku Władysław Porankiewicz mieszkał w Paryżu.

Podczas pojedynku był sekundantem-świadkiem: Władysława Dunin- Borkowskiego artysty malarza, który obraził narzeczoną, przyszła żonę Leona Chwistka, matematyka, filozofa, a także artysty i malarza, dobrego szermierza. Pisały o tym wszystkie zachodnie gazety: Times.

Leon Chwistek pałaszem włoskim o lekkiej klindze ugodził przeciwnika w skroń i uciął mu prawie ucho.

Wtedy to po raz pierwszy napisano, że Władysław Porankiewicz był synem  Władysława Ślewińskiego?

Twórczość zachowana Władysława Porankiewicza:

Sąd Parysa – akwaforta. Cena dzieła wystawiona pięćdziesiąt koron. Obraz pokazywany na wystawie Jubileuszowej 1914 roku.

 I Salon Wiosenny Komitet urządzający wystawę pod przewodnictwem Wojciecha Kossaka. Towarzystwo Sztuk Pięknych w Krakowie

Portret Kobiecy, olej 79 cm X 61 cm był w depozycie: Ministerstwa Oświaty w Bydgoszczy.

Katalog Ilustrowany Miejskiej Galerii Obrazów i Rzeźb w Bydgoszczy. Bydgoszcz 1929. Nakładem Muzeum Miejskiego.

 Napisano też recenzję o twórczości artysty: „Porankiewicz Władysław od zeszłorocznego salonu zmienił się na lepsze, jak to mówią o całe niebo. Szczęśliwie wybrnął z trudności kolorystycznych i układowych. Jego portret kobiecy, mimo że przepleciony niedociągnięciami i niedopatrzeniami malarskimi, jest wyrazem talentu i bardzo, bardzo dobrze zapowiada na przyszłość”.

 Numer 1 z dnia 1924.01.05. Tygodnik Ilustrowany strony 6 -7 podpis autora artykułu: J.Z

Władysław Porankiewicz,  zmarł  w 1924 roku. Jak długo żył po ukazaniu się tej recenzji tego się nie dowiemy. Przyszłość i życie młodego malarza zakończyła ciężka choroba.

Źródła informacji: opublikowano  na stronie internetowej Biblioteki Jagiellońskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 Tak wygląda: Epitafium na cmentarzu Powązkowskim:

Ś.+ P.
WŁADYSŁAW
PORANKIEWICZ
ARTYSTA MALARZ I LITERAT
UR. DN. 6 CZERWCA 1883
ZMARŁ DNIA 6 KWIETNIA 1924

W innych publikacjach dotyczących życia Władysława Ślewińskiego nikt nie wspomina o jego synu. Małżeństwo Ślewińskich nie miało dzieci.