Wystawa do 1 września pt.” Kocham Polskę…Oblicze Polskiej Ziemi”

Organizatorzy VIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego im. Władysława Ślewińskiego pod tytułem: Kocham Polskę … Oblicze Polskiej Ziemi mają zaszczyt zaprosić Szanownych Państwa na wystawę pokonkursową nagrodzonych i wyróżnionych przez Jury prac plastycznych. Z dumą podkreślają, że Patronat Artystyczny nad konkursem objęła jedna z najstarszych polskich uczelni-Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, reprezentowana przez Rektora prof. Adama Myjaka. Pracom Jury przewodniczył prof. Ryszard Sekuła.

Konkurs stał się corocznym przeglądem twórczości plastycznej, a jego kulminacyjnym punktem jest gala wręczenia nagród pod nazwą: IX Wydarzenie Artystyczne „Kocham Polskę…” Władysław Ślewiński zorganizowana przez: Towarzystwo Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Sochaczewie. Zarówno konkurs, jak i gala wpisały się na stałe w kalendarz ważnych wydarzeń kulturalnych, nie tylko na Mazowszu, ale i w całej Polsce.

Podczas tegorocznej gali zostały wręczone Nagrody: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego, Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz wielu innych, szacownych sponsorów.

W tegorocznej Gali wręczenia Nagród im. Władysława Ślewińskiego od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy udział wzięli: mieszkańcy Sochaczewa oraz goście z całej Polski: Gdańska, Koszalina, Łodzi, Mirosławca, Nowego Targu, Pruszkowa, Rydzyna, Włocławka, Wyszkowa, Zabrza, Zakopanego, Zgorzelca.

Na uroczystości byli też obecni:

– Jolanta Gonta, Starosta Powiatu Sochaczewskiego.

– Marek Fergiński, Burmistrz Miasta Sochaczewa.’

– Marek Jaworski, Wójt Gminy Teresin

– Maciej Mońka, Wójt Gminy Nowa Sucha

– Wiesława Kmiecińska w imieniu nieobecnej wójt gminy Młodzieszyn

– Łukasz Gołębiowski, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego

– Adam Orliński, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego

– Artur Komorowski, Dyrektor Sochaczewskiego Centrum Kultury

– Paweł Rozdżestwieński Dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

– Joanna Niewiadomska – Kocik, Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta

– Agata Kalińska, Naczelnik Wydziału Sportu i Organizacji Pozarządowych.

Sochaczewski Wydział Sportu i Organizacji Pozarządowych również ufundował nagrody dla uczestników uroczystości.

Najważniejszym celem realizowanego od dziewięciu lat projektu kulturalnego jest kształtowanie poczucia tożsamości narodowej wśród Polaków, zachęta do kreatywnego wyrażenia uczuć patriotycznych a przede wszystkim odnajdywanie młodych oraz dorosłych utalentowanych plastycznie rodaków, niezależnie od ich wieku i miejsca, w którym żyją i pracują twórczo.

Projekt upamiętnia również postać jednego z wybitnych polskich artystów oraz służy upowszechnianiu wiedzy o związkach tego znakomitego, narodowego malarza z Ziemią Sochaczewską i Mazowszem. W tym roku obchodzimy 163. rocznicę urodzin Władysława Ślewińskiego.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, a także inni fundatorzy doceniają aktywność pasjonatów sztuk plastycznych, jak również zaangażowanie w pielęgnowanie pamięci o Władysławie Ślewińskim i popularyzowanie jego dorobku.

Zgłoszone do konkursu prace plastyczne młodych i dorosłych artystów wyrażają niezwykłe emocje, często pokazują co dzieje się w ich sercach, co gra w duszach. Wielka wewnętrzna potrzeba odczucia piękna i chęć podzielenia się tym pięknem z odbiorcami tej sztuki daje artystom poczucie osobistego spełnienia. Wystawa prac nagrodzonych pod tytułem: Kocham Polskę … Oblicze Polskiej Ziemi przedstawia obrazy ukazujące miłość do Ojczyzny. Te obrazy chwytają za serce, wzruszają, wzbogacają wrażliwość ludzkiej duszy.

Artyści to dusze szczodre, obdarzone niezwykłą wyobraźnią. Malują za pomocą najprzeróżniejszych technik: akwareli, pasteli często malarstwa olejnego czy akrylowego. W pracach można zaobserwować różnorodność stylów.

Nagrodzone prace plastyczne zgromadzone na wystawie w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie przyniosą zapewne wiele radości oraz niejednokrotnie staną się powodem do dyskusji i dociekań o malarskich inspiracjach artystów. Twórcy, niezależnie od wieku wykazali, że malarstwo jest ponadczasowe, a zarazem bardzo realistyczne.

Koncert Chóru Młodzieżowego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie pod dyrekcją Iwony Niemyjskiej rozpoczynający IX Wydarzenie Artystyczne 2019 był poświęcony naszej umiłowanej Ojczyźnie.

Nagrodzone prace plastyczne prezentowane są na wystawie pokonkursowej, która odwiedzi również Gminny Ośrodek Kultury w Młodzieszynie. Obecnie można je oglądać w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie przy ul.1 Maja 21, w godzinach pracy placówki. Do 1 września 2019 r.

Jurorzy mogą mieć nadzieję, że ich wybór prac plastycznych spotkał się z Państwa życzliwym przyjęciem. Organizatorzy oraz komisja konkursowa serdecznie gratulują zwycięzcom a wszystkim uczestnikom, dziękują za ogromne zaangażowanie, oddanie sztuce, które pozwala świat i ludzi pokazać w przebogatych barwach z wszystkimi jego walorami niezwykłego piękna i cienia.

W Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie przy ul.1 Maja 21 można też zagłosować na Nagrodę Publiczności, która zostanie wręczona podczas uroczystości w Gminnym Ośrodku Kultury w Młodzieszynie we wrześniu.

Zapraszamy do wypełniania testu oraz czytania i wzięcia darmowych ulotek przez młodzież i dorosłych. Test dotyczy Przeciwdziałaniu Narkomani w Polsce. Program jest realizowany dzięki wsparciu Krajowego Biura Do Spraw Przeciwdziałania Narkomani w Polsce. Pokazujemy poprzez zamieszczone plakaty jak poradzić sobie w ciężkich sytuacjach życiowych z udzielaniem pierwszej pomocy oraz gdzie należy się zwrócić w przypadku potrzeby nagłego wsparcia. Plakaty, ulotki oraz test do wypełnienia znajdują się, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sochaczewie przy ul.1 Maja 21 Program Przeciwdziałania Narkomanii realizowany jest pod hasłem Jestem na NIE! Narkotyki, środki psychotropowe oraz dopalacze – nasz wróg. Wystawa prac plastycznych jest przykładem dla młodych ludzi, że warto mieć pasje, malować obrazy i umieć się podzielić tym z innymi ludźmi.

Zapraszam do zwiedzania wystawy.

Jarosław Miaśkiewicz

Prezes Towarzystwa Miłośników Malarstwa

Władysława Ślewińskiego