Gala wręczenia Nagród Prezydenta RP Andrzeja Dudy, 7 czerwca 2018 r. godz.11.00

VII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny im. Władysława Ślewińskiego pod tytułem:

Kocham Polskę… Niepodległa odbył się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018.

To właśnie w tym wyjątkowym roku zbiegły się dwie rocznice: Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz setna rocznica śmierci światowej sławy artysty i malarza Władysława Ślewińskiego.

Utalentowani Polacy, podobnie jak w latach poprzednich, zgłosili wiele ciekawych prac plastycznych i podzielili się swoimi emocjami oraz spostrzeżeniami malarskimi w zadanym temacie.

Organizatorzy VII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego im. Władysława Ślewińskiego mają zaszczyt zaprosić Szanownych Państwa na wystawę nagrodzonych i wyróżnionych przez Jury prac plastycznych. Z dumą podkreślają, że Patronat artystyczny nad konkursem objęła jedna z najstarszych polskich uczelni – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, reprezentowana przez Rektora – prof. Adama Myjaka.

Pracom Jury przewodniczył prof. Ryszard Sekuła.

Sam konkurs stał się corocznym przeglądem twórczości plastycznej a jego kulminacyjnym punktem jest gala wręczenia nagród pod nazwą:

VIII Wydarzenie Artystyczne „Kocham Polskę…” Władysław Ślewińskizorganizowana przez: Towarzystwo Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Sochaczewie. Zarówno konkurs jak i gala wpisały się na stałe w kalendarz ważnych wydarzeń kulturalnych, nie tylko na Mazowszu, ale i w całej Polsce.

Podczas tegorocznej gali w dniu 7 czerwca 2018 r. o godzinie 11.00 w sali głównej Kramnic Miejskich w Sochaczewie przy ulicy 1 Maja 21 zostaną wręczone Nagrody:

– Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy,

– Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego,

– Wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz wielu innych, szacownych sponsorów.

Nadrzędnym celem projektu kulturalnego jest kształtowanie poczucia tożsamości narodowej wśród Polaków, zachęta do kreatywnego wyrażenia uczuć patriotycznych a także promocja utalentowanych plastycznie rodaków, niezależnie od ich wieku i miejsca, w którym żyją i pracują twórczo.

Projekt upamiętnia również postać jednego z wybitnych polskich artystów oraz służy upowszechnianiu wiedzy o związkach tego znakomitego, narodowego malarza z Ziemią Sochaczewską i Mazowszem.

W tym roku obchodzimy 162. rocznicę urodzin Władysława Ślewińskiego.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński a także inni fundatorzy doceniają aktywność twórców sztuk plastycznych, zaangażowanie w pielęgnowanie pamięci o Władysławie Ślewińskim i popularyzowanie jego dorobku.

Dali temu wyraz poprzez ufundowanie nagród dla zwycięzców VII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego im. Władysława Ślewińskiego.

Zgłoszone do konkursu prace plastyczne młodych i dorosłych artystów wyrażają niezwykłe emocje, często pokazują co dzieje się w ich sercach. Artyści z wyczuciem malują: portrety polskich bohaterów walczących o niepodległą Ojczyznę, wydarzenia historyczne, wojny i powstania na przestrzeni wieków naszej historii Polski oraz pomniki i miejsca martyrologii Polaków, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę. Wystawa prac nagrodzonych, która potrwa od 7 czerwca 2018 r. do 1 września 2018 r.

pod tytułem: Kocham Polskę… Niepodległa przedstawia obrazy ukazujące miłość do Ojczyzny, Polaków – bohaterów narodowych. Często odwołują się do wydarzeń z czasów odległych, ale jakże bliskich każdemu z nas.

Te obrazy chwytają za serce, wzruszają, wzbogacają wrażliwość ludzkiej duszy. Artyści to szczodre dusze. Malują za pomocą najprzeróżniejszych technik: akwareli, pasteli często malarstwa olejnego czy akrylowego. W pracach można zaobserwować różnorodność stylów.

Nagrodzone prace plastyczne zgromadzone na wystawie pod tytułem: Kocham Polskę… Niepodległa w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewieprzyniosą zapewne wiele radości oraz niejednokrotnie staną się powodem do dyskusji i dociekań o malarskich inspiracjach artystów. Wystawa potrwa do 1 września 2018r jest czynna w godzinach pracy placówki.

Twórcy, niezależnie od wieku wykazali, że historia Polski i Polaków, jako narodu walczącego o Wolność jest dla nich ważna.

Koncert Chóru Młodzieżowego Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Sochaczewie I i II stopnia pod dyrekcją Iwony Niemyjskiej rozpoczynający VIII Wydarzenie Artystyczne 2018 jest poświęcony Niepodległej Polsce.

Nagrodzone prace plastyczne zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, która odwiedzi Gminny Ośrodek Kultury w Młodzieszynie.

Jurorzy mogą mieć nadzieję, że ich wybór prac plastycznych spotkał się z Państwa życzliwym przyjęciem. Organizatorzy oraz komisja konkursowa serdecznie gratulują zwycięzcom a wszystkim uczestnikom dziękują za ogromne zaangażowanie, oddanie sztuce, które pozwala świat i ludzi pokazać w przebogatych barwach z wszystkimi jego walorami niezwykłego piękna i cienia.

Zapraszamy

 

Dodaj komentarz