Już od 2011 roku w powiecie sochaczewskim odbywa się wyjątkowe Wydarzenie Artystyczne „Kocham Polskę – Władysław Ślewiński”, które z roku na rok zyskuje coraz większy zasięg, rangę i uznanie. Zainicjowane przez prezesa Towarzystwa Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego Jarosława Miaśkiewicza, wydarzenie ma charakter edukacyjno-kulturalny i odbywa się z udziałem instytucji oświatowych, władz samorządowych, instytucji kultury i dzieci, młodzieży oraz dorosłych artystów z całej Polski.
Ile odsłon ma wydarzenie?
Wydarzenie Artystyczne „Kocham Polskę – Władysław Ślewiński” odbyło się dotąd czternaście razy, a każda edycja miała swój indywidualny motyw przewodni. Od skromnych początków w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie, wydarzenie przekształciło się w ważny punkt kalendarza kulturalnego regionu oraz w całej Polsce – ze wsparciem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeów Narodowych, a także pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy (w roku 2018).
Pierwsza edycja miała charakter kameralny, ale już wtedy widoczna była jej artystyczna ambicja i wartość edukacyjna. Zgromadziła nauczycieli, uczniów, samorządowców i lokalnych artystów, dając początek tradycji, która przetrwała ponad dekadę. Proszono wtedy, aby zawisła tablica pamiątkowa upamiętniająca narodziny i chrzest Władysława Ślewińskiego w kościele pod wezwaniem Świętych Męczenników Jana i Pawła w Mikołajewie co też się stało.
Druga edycja była momentem przełomowym – nie tylko poszerzyła zakres wydarzenia o treści patriotyczno-historyczne, ale wprowadziła stały element pamięci narodowej poprzez działania upamiętniające artystę i jego rodzinę. Od tego momentu wydarzenie nabrało wymiaru ogólnopolskiego.
II edycja – 2012 rok
Wydarzenie Artystyczne Kocham Polskę …Władysław Ślewiński było związane z I Ogólnopolskim Konkursem Plastycznym im. Władysława Ślewińskiego pt.: „Kocham Polskę… Moja Matka”, odbyło się ono w Sochaczewskim Centrum Kultury (na Boryszewie)
Program:
Odśpiewano Hymn Narodowy, odbył się Koncert Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina z Sochaczewa, wiersze o matkach recytowali uczniowie Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą. Program miał charakter poetycko-muzyczny poświęcony motywowi matki w kulturze narodowej. Po raz pierwszy wręczono Nagrody Główne Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Potem podczas drugiej odsłony Wydarzenia Artystycznego Kocham Polskę. Władysław Ślewiński nastąpiło:
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Kościele w Mikołajewie, upamiętniającej miejsce narodzin i chrztu Władysława Ślewińskiego oraz poświęcenie jej przez biskupa łowickiego Jego Ekscelencję Andrzeja Franciszka Dziubę.
Kolejne edycje – tematy i rozwój
Wydarzenie odbywa się co roku, każdorazowo wokół innego hasła patriotycznego lub historycznego.
W programie każdej edycji znajdują się:
– Hymn Narodowy
– Występ Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina z Sochaczewa
– Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego im. Władysława Ślewińskiego
– Uroczysta gala wręczenia Nagród im. Władysława Ślewińskiego od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznanych przez Jury pod przewodnictwem prof. Ryszarda Sekuły
– Wystawa pokonkursowa w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. 1 Maja 21
– Spotkania z artystami i pedagogami sztuki
– Rozdanie katalogów wystawy pokonkursowej i materiałów edukacyjnych
Miejsca wydarzenia
Wydarzenie Artystyczne odbywa się rotacyjnie w różnych instytucjach kultury i edukacji w powiecie sochaczewskim. Wśród najważniejszych lokalizacji:
– Pierwsza odsłona Wydarzenia: Kramnice Miejskie w Sochaczewie – miejsce gal i wystaw
– Druga odsłona Wydarzenia: Gminny Ośrodek Kultury w Młodzieszynie, obecnie od dwóch lat – Pracownia Plastyczna w Witkowicach
Idea wydarzenia
„Kocham Polskę – Władysław Ślewiński” to połączenie sztuki, historii, edukacji i pamięci narodowej. Wydarzenie kształtuje wrażliwość młodego pokolenia poprzez działania artystyczne, a zarazem promuje postać Władysława Ślewińskiego jako symbolu związku polskiej sztuki z europejską kulturą przełomu XIX i XX wieku.
Organizator:
Towarzystwo Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego
Koordynator: Jarosław Miaśkiewicz
Współorganizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie – Dyrektor Barbara Bronicz
Partnerzy:
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzea Narodowe z całej Polski
Patronaty Honorowe:
– Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik
– Poseł na Sejm Adam Orliński
– Poseł na Sejm Maciej Małecki
– Starosta Powiatu Sochaczewskiego Jolanta Gonta
– Burmistrzowie Miasta Sochaczew: Piotr Osiecki oraz obecnie Daniel Janiak
– Wójtowie pięciu gmin regionu
Podczas drugiej odsłony (we wrześniu) Wydarzenia Artystycznego „Kocham Polskę – Władysław Ślewiński” wręczana jest również wyjątkowa Nagroda im. Władysława Ślewińskiego od publiczności. Głosowanie odbywa się w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie na I piętrze – to tutaj odwiedzający mają szansę wyrazić swoje uznanie dla najbardziej poruszających i inspirujących prac, nadając wydarzeniu dodatkowy, emocjonalny wymiar.
Na szczególne podkreślenie zasługuje także zaangażowanie Pani Moniki Pietrzyk, Wójta Gminy Młodzieszyn, której wsparcie organizacyjne oraz wieloletnia życzliwość sprawiają, że możliwe jest coroczne wydawanie katalogów wystawy pokonkursowej. To dzięki takim ludziom, dla których sztuka i kultura stanowią istotny element wspólnotowego życia, wydarzenia takie jak to mogą nie tylko trwać, ale i rozwijać się z każdym kolejnym rokiem.
„Kocham Polskę – Władysław Ślewiński” to wydarzenie z sercem, historią i sztuką – i taką właśnie Polskę chcemy widzieć: piękną, wrażliwą, twórczą, pamiętającą o swoich korzeniach i wielkich artystach. Wydarzenie to nie tylko edukuje, ale i buduje mosty między pokoleniami, ucząc szacunku do tradycji, historii i wolności.