Ważne spotkanie po wieki.100.rocznica śmierci Władysława Ślewińskiego

WAŻNE SPOTKANIE PO WIEKI

Wspaniała uroczystość upamiętniająca 100.rocznicę śmierci Władysława Ślewińskiego jest wzruszającym świadectwem pamięci i wdzięczności. Oto Wielki Artysta, Syn tej Małej Ojczyzny stanął ponownie wśród nas. Dobrze, że jego symboliczna tablica będzie odtąd towarzyszyła na mogile jego matki. To ważne spotkanie po wieki.

Gratuluję Towarzystwu, Parafii i wszystkim życzliwym

To jest symbol 100.lecia Niepodległej.

Niech piękno, którego źródłem jest sam Bóg czyni piękniejszym serca ludzi.

Biskup Andrzej F. Dziuba

Ks. Andrzej Sylwanowicz

Ks. Krzysztof Żochowski

Mikołajew – Białynin dnia 18 marca 2018

24 marca 2018 roku obchodzimy setną rocznicę śmierci Władysława Ślewińskiego, światowej sławy artysty i malarza, za którego w dniu 18 marca o godzinie 13.00 została odprawiona Msza Święta przez E.J. Andrzeja Franciszka Dziubę. Biskupa łowickiego.

Zagościli w kościele pod wezwaniem Świętych Męczenników Jana i Pawła w Mikołajewie pomimo zimnej, wietrznej, ale słonecznej pogody wierni a wśród nich: Poseł na Sejm RP Maciej Małecki, Wicewójt Gminy Teresin Marek Jaworski, Przewodniczący Rady Gminy Teresin Bogdan Linard, Wójt Gminy Sochaczew Mirosław Orliński, który od początku wspiera działania dotyczące inicjatyw podejmowanych tu na Ziemi Sochaczewskiej związanych z Władysławem Ślewińskim. Przybyły cztery Odziały Ochotniczej Straży Pożarnej z przepięknym sztandarami. Alicja Gałaj Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Wyczółkach wraz z uczniami trzymającymi poczet sztandarowy szkoły na tle ołtarza Matki Boskiej Częstochowskiej oraz małej wystawy obrazów laureatów VI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego im. Władysława Ślewińskiego Kocham Polskę …Skarby Narodu z ubiegłego roku.

Po Mszy Świętej. Tak jak na pogrzebie orszak żałobny udał się na cmentarz Biskup Ordynariusz Diecezji Łowickiej Andrzej Franciszek Dziuba oraz Ksiądz Proboszcz Parafii w Mikołajewie Krzysztof Tomasz Żochowski po krótkiej modlitwie poświęcili tablicę nagrobną symbol powrotu tułacza z obcej ziemi do swojej ukochanej Ojczyzny Polski a także matki Heleny Mysyrowicz-Ślewińskiej.

Pierwsza tablica pamiątkowa upamiętniająca narodziny i chrzest Władysława Ślewińskiego zawisła w Kościele pod wezwaniem Świętych Męczenników Jana i Pawła w Mikołajewie 16 czerwca 2012 roku Została poświęcona dopiero 2 września 2012 przez E.J. Andrzeja Franciszka Dziubę Biskupa łowickiego oraz Janusza Zabłockiego ówczesnego księdza proboszcza parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Mikołajewie.

Tablica nagrobna stanowi w przenośni tak zwany –  kamień, który mówi o : 100.rocznicy śmierci,  sześćdziesięciu dwóch latach, które Wielki Artysta przeżył. O tym, że nie zapomniano jego twórczości etc.

Te dwie tablice powstały z inicjatywy i pomysłu Jarosława Miaśkiewicza prezesa, Towarzystwa Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego.

W ten zimy dzień na chwilę przed krótkim, ale uroczystym koncertem muzyki poważnej w wykonaniu utalentowanej rodziny: profesor Iwony Niemyjskiej oraz jej trzech synów; pani profesor Iwona Niemyjska na co dzień pracuje z młodzieżą w Państwowej Szkole Muzycznej I II stopnia im Fryderyka Chopina w Sochaczewie.

Zabrał głos Jarosław Miaśkiewicz prezes, Towarzystwa Miłośników Malarstwa Władysław Ślewińskiego.

Podziękował władzy kościelnej w szczególności: E.J Andrzejowi Franciszkowi Dziubie Biskupowi łowickiemu  za przepięknie odprawiona Mszę Święta oraz za wsparcie od strony proboszcza księdza Krzysztofa Tomasza Żochowskiego opiekującego się od niedawna parafią pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Mikołajewie.

Wszystkim zebranym w Kościele w Mikołajewie podziękował za ich ludzkie serca.

O Władysławie Ślewińskim, mówił jak zawsze krótko, że pomylono mu datę i miejsce urodzenia na cały wiek historii w Polsce. Światowej sławy artysta i malarz Władysław Ślewiński nie jest już znany tylko zagranica.

Jarosław Miaśkiewicz, prezes powiedział:  ” stało się faktem poprzez coroczny Ogólnopolski Konkurs Plastyczny im. Władysława Ślewińskiego w tym roku pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 W 100- lecie Odzyskania Niepodległości 1918 -2018

 Nasz rodak postimpresjonista Władysław Ślewiński, wykształcony we Francji jak większości ówczesnej polskiej inteligencji oczekującej na Wolną, Niepodległą Polskę, on sam zwykł mawiać:” Kocham Polskę …. ale kochający przede wszystkim: Morze, Tatry i Ludzi stał się rozpoznawalny i jest w całej Polsce. Mówi się o Władysławie Ślewińskim: To francuska szkoła i polska poetyka.

Przez te sześć lat udało nam się wręczyć Nagrody Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej w dziedzinie plastyki tu na Ziemi Mazowieckiej w Sochaczewie rozdano jak zawsze w czerwcu w miesiącu urodzin Władysława Ślewińskiego blisko wszystkich nagród około 300 w tym Nagrody im Władysława Ślewińskiego, ufundowane przez różnych sponsorów, które otrzymali ludzie w każdym wieku w większości miast: w Gdańsku, w Szczecinie w Warszawie w Lublinie, w Krakowie, w Nowym Targu, i w zupełnie małych miastach miasteczkach i wsiach z całej Polski.

 26 lutego 2018 r. rozpoczęła się i trwa 7. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego im. Władysława Ślewińskiego

pod tytułem: Kocham Polskę… Niepodległa

Właśnie poprzez pracę Towarzystwa Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego oraz współorganizatora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie rozpoznawalny jest już od wielu lat nasz Rodak, Artysta Malarz Władysław Ślewiński: od Morza po Tatry a przede wszystkim przez ludzi kochających malarstwo i sztukę.

Nasz konkurs plastyczny dociera do ludzi odnajduje talenty w każdym wieku jest dla: dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Jarosław Miaśkiewicz prezes, Towarzystwa w imieniu organizatorów zapraszał do składania prac plastycznych do 30 kwietnia 2018 r. 

Na adres: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. 1 Maja 21, 

96-500 Sochaczew                        

 

Dodaj komentarz