W tym roku: Kocham Polskę… dla Polski, naszej Ojczyzny

Malarze artyści zgłaszający prace plastyczne na IV Ogólnopolski Sochaczewski Konkurs Plastyczny im. Władysława Ślewińskiego w 2015 roku podzielili się swoimi odkryciami malarskimi oraz pokazali urodę pejzażu ojczystego. Sam konkurs stał się corocznym przeglądem twórczości plastycznej, który na stałe razem z Wydarzeniem Artystycznym „Kocham Polskę…” Władysław Ślewiński organizują : Towarzystwo Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie. Obie imprezy wpisały się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych, nie tylko na Mazowszu ale i w całej Polsce.

Projekt kulturalny upamiętniający postać jednego z wybitnych polskich artystów  służy upowszechnianiu wiedzy o związkach tego znakomitego, narodowego malarza z Ziemią Sochaczewską i Mazowszem. Od wielu lat Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski doceniając zaangażowanie w pielęgnowanie pamięci o Władysławie Ślewińskim oraz popularyzowanie jego dorobku funduje nagrody dla zwycięzców Konkursu.

Prace plastyczne młodych i dorosłych artystów, które co roku zgłaszane są do konkursu ukazują niezwykłe emocje, często pokazują co dzieje się w ich sercach. Artyści z wyczuciem malują piękno krajobrazu ojczystego, stąd powstaje wystawa prac nagrodzonych a podziwiane obrazy zgromadzone na wystawie Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie przyniosą zapewne wiele radości oraz niejednokrotnie staną się powodem do rozmów, dociekań o malarskich inspiracjach artystów. W tegorocznych pracach plastycznych można zauważyć piękno pejzażu ojczystego, wiele ciekawych i niespotykanych dzieł na jakże wdzięczny temat

– „ Kocham Polskę… Pejzaż Ojczysty  ”.

Konkurs Plastyczny im. Władysława Ślewińskiego ma swoich stałych uczestników,  jednak co roku pojawiają się także nowi autorzy. Ta przestrzeń kultury  jaką tworzymy a przede wszystkim V Wydarzenie Artystyczne „KOCHAM POLSKĘ…” WŁADYSŁAW ŚLEWIŃSKI  ma na celu służyć, budzić wrażliwość oraz wprowadzać nowe tematy, które zapewne dają nowe możliwości artystom w różnym wieku.  Nie zawsze są one proste, nie zawsze jednoznaczne. Koncert Chóru Młodzieżowego PSM I i II stopnia pod dyrekcją Iwony Niemyjskiej rozpoczynający V Wydarzenie Artystyczne 2015  jest poświęcony Kleofasowi Ogińskiemu, którego międzynarodowy rok obchodzą: Polska, Ukraina i Białoruś. Jest to okazja szczególna, ponieważ to dwieście pięćdziesiąta rocznica urodzin tego znakomitego polityka, muzyka, który urodził się w Guzowie.

Nagrodzone prace plastyczne zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, która odwiedzi różne miejsca na mapie powiatu sochaczewskiego: kościół pod wezwaniem Świętych Męczenników Jana i Pawła w Mikołajewie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Młodzieszynie.

Organizatorzy oraz komisja konkursowa serdecznie gratulują zwycięzcom a wszystkim uczestnikom dziękują za ogromne zaangażowanie, oddanie sztuce, które pozwala świat i ludzi pokazać w przebogatych barwach z wszystkimi jego blaskami i cieniami.

W niedzielę 14 czerwca 2015r. o godzinie 12.30 w kościele p. w. Świętych Męczenników Jana i Pawła w Mikołajewie zostanie odprawiona przez proboszcza ks. Janusza Zabłockiego uroczysta msza święta w intencji Władysława Ślewińskiego i jego całej rodziny. Po mszy św. odbędzie się koncert oraz wystawa prac nagrodzonych nagrodami Prezydenta RP

                                                                                                                                                           Zapraszam

                                                                                                                         Jarosław Miaśkiewicz

   Prezes Towarzystwa Miłośników Malarstwa
Władysława Ślewińskiego