III wydarzenie artystyczne 2013 r. „Kocham Polskę…” Władysław Ślewiński

Zbliża się rozstrzygnięcie drugiej edycji Konkursu plastycznego im. Władysława Ślewińskiego. Organizatorami są Towarzystwo Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie. ”Kwiaty Polskie na Mazowszu” i III wydarzenie artystyczne „Kocham Polskę …”Władysław Ślewiński zadedykowano ojcu malarza – Kajetanowi Konstantemu Ślewińskiemu, który urodził się 18 lutego 1827 roku w Białyninie nad rzeką Psią w gminie Nowa Sucha, a ochrzczony został w pobliskim kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kozłowie Biskupim. Jego uczestnictwo w powstaniu styczniowym stało się okazją do przywołania ważnego w dziejach polski wydarzenia historycznego w jego 150.rocznicę wybuchu.

Tematyka konkursu w najlepszy sposób rozbudza u dzieci, młodzieży i dorosłych wrażliwość na piękno nie tylko w sztuce. Przyroda Mazowsza staje się inspiracją do powstania ciekawych, w pełni tajemniczych prac plastycznych.

Kwiaty to znaczący temat większości obrazów naszego postimpresjonisty, Władysława Ślewińskiego. W jego pracach malarskich zawarta jest francuska szkoła i polska poetyka,

bo: ”…Sztuka ściśle łączy się z przyrodą. Tworzą ja ludzie o pięknych myślach…”

Obecnie jury konkursu w pierwszym etapie będzie oceniać ponad 800 prac plastycznych. To trudne zadanie, niemniej jednak starania będą wyjątkowo dokładne, aby dokonać prawidłowego wyboru pod przewodnictwem profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Ryszarda Sekuły.

W pracach plastycznych nie brakuje emocjonalnych przekazów, są wyjątkowe, ciekawe, czasami bardzo zadziwiające i wszystkie na wysokim poziomie. Wyjątkowo cieszą jak zawsze prace plastyczne najmłodszych uczestników. Termin składania prac upłynął z końcem ostatniego dnia kwietnia.

14 czerwca 2013r.  o godz. 11.00 w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie odbędzie się uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród.

Wydarzenie artystyczne 2013r. „Kocham Polskę…” Władysław Ślewiński, związane jest z obchodami 157. rocznicy urodzin i chrztu najwybitniejszego polskiego malarza. Patronat honorowy nad cyklicznymi już uroczystościami objęli: Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, poseł na Sejm RP Maciej Małecki, burmistrz miasta Sochaczew Piotr Osiecki, starosta powiatu sochaczewskiego Tadeusz Koryś, oraz wójtowie siedmiu gmin powiatu sochaczewskiego, a w tym członek honorowy TMMWŚ – wójt gminy Młodzieszyn Joanna Szymańska i Kawaler Orderu Złotego Serca Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego, członek honorowy TMMWŚ, wójt Marek Olechowski.

W niedzielę 16 czerwca br. o godz.12.30 w kościele pod wezwaniem Świętych Męczenników Jana i Pawła w Mikołajewie zostanie odprawiona przez proboszcza księdza Janusza Zabłockiego, uroczysta msza święta w intencji rodziny malarza, a w szczególności ojca Kajetana Ślewińskiego, powstańca styczniowego i patriotów walczących w powstaniach, wojnach, strajkach o Wolną Polskę.

Program III wydarzenia artystycznego 2013r. „Kocham Polskę …” Władysław Ślewiński przewiduje krótkie prelekcje o tematyce historycznej związane z Powstaniem Styczniowym, wygłoszone przez Aleksandra Grzegorza Turczyka oraz Agnieszkę Zając-Sławińską, która opowie o Kajetanie Ślewińskim, ojcu malarza.

Uroczystość uświetnią występy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie oraz Koła Teatralno-Recytatorskiego z Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą.

 

Prezes Towarzystwa Milośnikow Malarstwa Władysława Ślewińskiego

Jaroslaw Miaskiewicz