Władysław Ślewiński. Umarł na obcej ziemi jako tułacz

W niedzielę 2 września dokonano poświecenia tablicy pamiątkowej upamiętniającej narodziny i chrzest światowej klasy malarza przełomu XIX i XX w. Władysława Ślewińskiego.

Przed uroczystą niedzielną mszą świętą w małym wiejskim kościółku, który został wzniesiony z fundacji Jana Pawła Łuszczewskich w latach 1815 -1821 w Mikołajewie, wystąpili znani historycy Ziemi Sochaczewskiej, zajmujący się genealogią rodziny i samą biografią malarza – postimpresjonisty Władysława Ślewińskiego. Śliwiński urodził się 1 czerwca 1856 roku we wsi Białynin w gminie Nowa Sucha nad rzeczką Pisią, jednym z prawobrzeżnych dopływów Bzury, a ochrzczony został 19 czerwca 1856 r. w kościele Świętych Męczenników Jana i Pawła w Mikołajewie w gminie Teresin.

O odnalezionym niedawno w archiwum „Gazety Warszawskiej” nekrologu, który po śmierci żony 10 czerwca 1856 r. zamieścił Kajetan Ślewiński, dziedzic Białynina, powstaniec styczniowy wywieziony swego czasu na Sybir, mówiła historyk Agnieszka Sławińska-Zając.

Czas było też opowiedzieć o odnalezionym w miejscowym archiwum parafialnym akcie urodzenia artysty, przez świętej pamięci proboszcza parafii Mikołajewa Antoniego Szyrwińskiego.

Był to fakt znaczący, gdyż udowodnił błąd Czyżewskiego bezkrytycznie powielany przez 57 lat przez wiele encyklopedii.

Tematem tym zajmował się historyk Aleksander Grzegorz Turczyk, prezes Towarzystwa Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego. Artysta malarz, Jarosław Miaśkiewicz złożył podziękowania na ręce obecnego wiceburmistrza Marka Fergińskiego, za wsparcie inicjatyw podjętych przez Towarzystwo.

Podziękowania złożył także jedynemu obecnemu na uroczystości wójtowi gminy Teresin, Markowi Olechowskiemu. Dziękował za ufundowanie przez gminę Teresin tablicy.

Tablica pamiątkowa wykonana przez polską rzeźbiarkę Emilię Bogucką z ASP Poznania, poświęcona przez ordynariusza łowickiego Biskupa Andrzeja Franciszka Dziubę i obecnych na mszy świętej przez sekretarza biskupa i kapelana ks. doktora Piotra Karpińskiego dziekana dekanatu Sochaczew św. Wawrzyńca, proboszcza ks. magistra lic. Józefa Staszewskiego, proboszcza, księdza magistra Janusza Zabłockiego, parafii p.w. Świętych Męczenników Jana i Pawła w Mikołajewie.Proboszcza parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Młodzieszynie ks. Kan. doktora Dariusza Kuźmińskiego.

Nie jest tylko symbolem dwóch aktów: urodzenia i chrztu, stała się także upamiętniającą formą: grobu malarza zmarłego 24 marca 1918 roku w Paryżu, a pochowanego 27 marca 1918 na cmentarzu w Bagneux, gdzie po wygaśnięciu koncesji grób sprzedano.

Cmentarz Bagnieux jest jednym w pięciu cmentarzy nazywanych paryskimi, ale położonych poza miastem. Otwarty w 1886 roku jest nadal miejscem pochówków. Zajmuje 61 hektarów i ma 115 kwater. Każda kwatera jest obsadzona rożnymi odmianami drzew, które jesienią nabierają kolorów. Władysław Ślewiński był pochowany 27.03.1918 na cmentarzu w kwaterze 86 – rząd 10 – grób 36. Po upływie terminu czasowej koncesji grób został przejęty i odsprzedany. Nie ma juz grobu ŚLEWINSKIEGO na cmentarzu w Bagniex. Paradoks sprawił, że w tym rzędzie jest wiele miejsc wolnych do pochówku. Można mówić o pechu, ale cóż.

Faktem historycznym, w którym brało udział wiele prostych ludzi, staje się to, że wiejski kościółek w Mikołajewie stał się na tej ziemi miejscem znaczącym i jedynym dla naszego Wielkiego Artysty.

PS. Nasi goście honorowi

W uroczystości brał udział honorowy gość znany artysta malarz Andrzej Novak-Zempliński (ur. 1949 roku w Olsztynie), artysta malarz. Studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni profesorów Michała Byliny i Ludwika Maciąga.

Uprawia malarstwo, którego głównym tematem są konie, pejzaże i widoki architektoniczne. Został uhonorowany przyznaniem w 1986 nagrody Europa Nostra w zakresie działań na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego, Laureat Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego (2004). Andrzej Novak-Zempliński jest właścicielem starannie odnowionego obiektu neoklasycystycznego dworu w Tułowicach.

W uroczystości był też koncert sochaczewianki, Pauliny Szafaryn, przepięknego głosu sopranowego, utalentowanej studentki prowadzonej przez profesora Mikołaja Moroza w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

W koncercie kościelnym solistka wykonała takie utwory jak: „Ave Maria” S. Bach,
„Wiosna” Fryderyka Chopina, „Panis Angelicus” – hymn św. Tomasza z Akwinu.

Uroczystość zakończył utwór na bis „Ave Maria”. Prezes, Towarzystwa Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego.