Kocham Polskę – Władysław Ślewiński po raz drugi

KOCHAM POLSKĘ…’WŁADYSŁAW ŚLEWIŃSKI PO RAZ DRUGI
WYDARZENIE ARTYSTYCZNE 2012r w dwóch odsłonach
Rozstrzygnięcie pierwszego ogólnopolskiego konkursu Towarzystwa Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie „Moja Matka „ dedykowanego nie tylko matce artysty Helenie Mysyrowicz – Ślewińskiej, ale wszystkim matkom całego świata.

Konkurs przyciągnął olbrzymią liczbę uczestników. Zmagania prowadzone były w pięciu kategoriach wiekowych –od przedszkola i szkół podstawowych, gimnazjum, szkoły średnie ,przez prace rodzinne, po kategorię osób dorosłych . Komisja konkursowa stała przed wyjątkowo trudnym zadaniem .Ocenionych było 663 prac z całej Polski: ze Słupska ,Łomży, Dąbrowy Górniczej, od Morza po Śląsk. Prace plastyczne reprezentują bardzo wysoki poziom artystyczny .Jury w składzie: Marcin Hugo- Bader, artysta malarz; Urszula Gawłowska – historyk sztuki, nauczyciel; Jarosław Miaśkiewicz-artysta malarz, prezes TOWARZYSTWA MIŁOSNIKÓW MALARSTWA WŁADYSŁAWA ŚLEWIŃSKIEGO; Urszula Wrzesińska – bibliotekarz;

Anna Pałys – kustosz, sekretarz konkursu. Obradowało pod przewodnictwem profesora Ryszarda Sekuły – dziekana warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, której profesorem był w roku 1908r.
Władysław Ślewiński.
Nagrody i dyplomy w tym konkursie ufundował PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ BRONISŁAW KOMOROWSKI. Nie są to jedyne nagrody do przyznania. Nagrody im. Władysława Ślewińskiego ufundowali też: Burmistrz Miasta Sochaczewa – Piotr Osiecki, Poseł RP na Sejm Maciej Małecki, starosta powiatu sochaczewskiego Tadeusz Koryś oraz wójtowie siedmiu sochaczewskich gmin.
Tematyka konkursu skłonić miała uczestników do refleksji nad miłością do ojczyzny, rodziny, a w szczególności matki. Tak też się stało.
Wyjątkowo cieszy to w przypadku najmłodszych plastyków. Najwięcej prac mówiących o tym, co dzieje się w sercu i duszy autorów pochodzi od najmłodszych uczniów szkół podstawowych.
15 czerwca o godzinie 11.00 w Boryszewskim Domu Kultury w Sochaczewie ul.15 Sierpnia 83 odbędzie się ,uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród.
Wybór tej daty nie jest przypadkowy. Uroczystość połączona będzie z obchodami 156.rocznicy urodzin i chrztu Władysława Ślewińskiego, postimpresjonisty , malarza światowej klasy przełomu XIX i XX wieku, o którym to zapomniano tu, niedaleko Żelazowej Woli wysławiając Fryderyka Chopina , pomijając talent artystyczny tak ceniony w historii malarstwa, jak ceni się w muzyce naszego mistrza kompozytora Fryderyka Chopina.
Ludzie tutejsi nie chcą w to uwierzyć i nie pamiętają ,że tu od 156 lat jest za kościołem w Mikołajewie piękny neogotycki pomnik matki malarza Heleny Mysyrowicz- Ślewińskiej ,zmarłej 10 dni po porodzie w wieku 21 lat .W kościele jest tablica, na której mąż – Kajetan Ślewiński ,prosi o modlitwę za jej duszę. Brakuje tu tablicy pamiątkowej upamiętniającej narodziny artysty 1czerwca 1856r w Białyninie nad rzeką Pisią ,a nie nad Pilicą, jak twierdzono przez blisko 57 lat. Do dziś dnia widnieje czasami ten błąd, jednak udało mi się poprawić go na niektórych stronach w Internecie np. na stronie Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie
Tu, w Mikołajewie w 1985r ś. p. ks. Proboszcz Antoni Szyrwiński odnalazł akt urodzenia malarza i wtedy tzw.”BŁĄD Czyżewskiego ( ucznia Wł. Ślewińskiego)mógł być poprawiony w książce przez prof. Władysławę Jaworską, historyka sztuki odznaczonego najwyższym odznaczeniem we Francji.
W tym roku tablica zawiśnie w kościele p. w .Ś. w Jana i Pawła M .M. w Mikołajewie dzięki inicjatywie Towarzystwa Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego, zostanie jednak poświęcona później przez biskupa ordynariusza Franciszka Andrzeja Dziubę , 2 września 2012r ,ale nie mamy na to wpływu .
Tablica jest wykonana z brązu patynowanego, odlana przez rzeźbiarkę Emilię Bogucką (ASP Poznań) jest już gotowa.ZAKUPIONA PRZEZ GMINE TERESIN ,WÓJTA MARKA OLECHOWSKIEGO
To trochę nudnej okrutnej historii ,może nudnej ,ale cóż MALARZOM ZAWSZE TRUDNIEJ NA ŚWIECIE NIŻ MUZYKOM.
ZAPRASZAMY Wydarzenia artystyczne 2012r’ KOCHAM POLSKĘ…’ WŁADYSŁAW ŚLEWIŃSKI PO RAZ DRUGI
15 czerwca 2012r godzina 11.00 MOK filia Boryszew

Jednocześnie mieć będzie miejsce wręczenie Orderów Złotego Serca Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego dla:
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
Muzeum Narodowe w Warszawie dr Agnieszka Morawińska
Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Dziekan wydziału malarstwa prof. Ryszard Sekuła
Ksiądz Janusz Zabłocki , proboszcz parafii Mikołajewie
Aleksander Grzegorz Turczyk, historyk ,nauczyciel historii
Burmistrz Miasta Sochaczew Piotr Osiecki
Wójt Gminy Teresin Marek Olechowski
Uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina dyrektor Joanna Niewiadomska –Kocik
Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie
Dyrektor Barbara Bronicz

Dwa dni później 17 czerwca o godzinie 9.00 w niedzielę ,w kościele p. w. Świętych Męczenników Jana I Pawła w Mikołajewie odprawiona zostanie msza święta przez proboszcza Janusza Zabłockiegi, za matkę malarza Helenę Mysyrowicz –Ślewińską i wszystkie matki całego świata.
Złożenie kwiatów pod pomnikem matki.
Uroczystościom ,które organizatorzy przygotowali pod wspólnym tytułem ”KOCHAM POLSKĘ …’Władysław Ślewiński PO RAZ DRUGI ( wydarzenie artystyczne 2012r w dwóch odsłonach) ,towarzyszyć będą uczniowie koła recytatorsko-teatralnego ZS im. Królowej Jadwigi z Czerwińska nad Wisła pod kierunkiem Anny Nowakowskiej, uczniowie Państwowej Szkoły muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina z Sochczewa pod dyrekcją Iwony Niemyjskiej , Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej pod dyrekcją Ewy Szałapskiej.

Pozostaję z wyrazami wdzięczności za zainteresowanie.
Jarosław Miaśkiewicz
Prezes ,Towarzystwa Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego.