Podziękowanie dla Wójta Gminy Poronin Bronisława Stoch

Dzięki uprzejmości Wójta Gminy Poronin pana Bronisława Stocha
pracowników Gminnego Centrum Informacji w Poroninie, pana Łukasza Nodzyńskiego,otwarto nową zakładkę w dziale KULTURA o malarzu Władysławie Ślewińskim, na stronie Urzędu Gminy Poronin .
Władysław Ślewiński po siedemnastu latach pobytu we Francji wrócił do Polski, wraz z żoną Eugenią Szewcow (malarką rosyjską) z myślą osiedlenia się tu na stałe .
W 1905 roku przebywał między innymi w Poroninie ,to miejsce stało się dla artysty chwalebne ,gdyż tu był bardzo gościnnie przyjęty .
Powstały tu liczne obrazy krajobrazu Tatr i Poronina, oraz portrety ludzi tam mieszkających ,a także słynne dzieło 'Sierota z Poronina’;to arcydzieło jego sztuki ,gdyż w tym właśnie obrazie koncentruje się wszystko ,co Ślewiński umiał jako malarz.
Na Podhalu poznał się i zaprzyjaźnił z elitą poetów i malarzy polskich, jak:  Jan Kasprowicz, Leopold Staff, Porębowicz , Wyczółkowski, Witkiewicz inni .
Było mu tam dobrze.
W czerwonym bez rękawów serdaku góralskim i berecie bretońskim chadzał po górach i malował wirchy . W tej epoce powstały jego najlepsze płótna,jak np.:’Widok Białego Dunajca w Poroninie’,
obrazy o wielkim bogactwie koloru i zestawień barwnych.
Po całorocznym pobycie w Poroninie Władysław Ślewiński znów wyruszył na tułaczkę.